Pozvánka do Loun

Královské město Louny bylo založeno Přemyslovci v polovině 13. století na dvou důležitých tepnách. 1. tepna byla tepna vodní - řeka OHŘE a druhá tepna zemská - cesta z Prahy do Norimberka nebo Lipska.
Již kolem v 11. - 12. století existovala osada Luna, která se nacházela v místě dnešního kostela sv. Petra, který byl postaven v 15. století. Z konce 15. století se nám dochovaly významné lounské památky - hradby s baštami a Žateckou bránou, kostelík Matky Boží a dům Sokolů z Mor. V březnu roku 1517 v Lounech vypukl požár. Díky tomu byli lounští nuceni postavit také nový kostel. Podle plán královského stavitele Benedikta Rejta byla roku 1538 dokončena stavba chrámu sv. Mikuláše. Sloh tohoto kostela je pozdně gotický.
Mezi nejhezčí domy renesančního období patří dům zvaný "Daliborka".
Počátkem 19. století byla na místě původní radnice postavena budova soudu. v současnosti dochází k přestavbě této budovy. Bude tu sídlit Městská knihovna.
Na přelomu 19. a 20. stol. probíhá rozsáhlá výstavba rodinných domů. Obytnými zónami se tak stala i místa, na nichž se původně rozkládala zemědělská půda. V r. 1931 vzniká v parkovém areálu na severozápadním okraji Loun výstaviště s vynikajícím pavilonem architekta Chochola, na východním okraji města pak dodnes stojí obytná kolonie domků navržená architektem Kotěrou. Po r. 1945 vznikají v Lounech továrny Elektroporcelán, Praga, mlékárna a masokombinát. V 70. letech dochází k demolici Žateckého předměstí, na jehož místě bylo postaveno panelové sídliště.
Louny vždy ležely na jazykovém rozhraní. Např. 8 km západně ležící Postoloprty byly už v 18. stol. německé. Jednoznačně český charakter Loun však přetrval v celé jejich historii.